Rozszerzenie pliku 3GP

3GP

Co to jest plik 3GP?

Rozszerzenie pliku 3GP

3GP oznacza projekt partnerski 3. generacji. Format pliku 3GP to multimedialny format kontenera, który jest często używany w telefonach komórkowych z obsługą 3G. Format pliku 3GP to mobilna wersja „nieporęcznych” plików MP4, które są popularne w przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów. Format 3GP został opracowany w celu zmniejszenia rozmiarów plików, aby zużywały mniejszą przepustowość, ułatwiając przesyłanie strumieniowe wideo i muzyki na telefony komórkowe.

Należy pamiętać, że do przeglądania plików z rozszerzeniem 3GP nie potrzebujesz telefonu 3G. Pliki w formacie 3GP można również wyświetlać na komputerze osobistym, chociaż jakość tego samego pliku w formacie MP4 może być lepsza.

Jak otworzyć plik 3GP?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie QuickTime Player a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj QuickTime Player

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania QuickTime Player, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem 3GP to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z 3GP. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki 3GP

Krok 2. Powiąż QuickTime Player z rozszerzeniem pliku 3GP

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku 3GP. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku 3GP, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików 3GP” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami 3GP.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików 3GP. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik 3GP jest zainfekowany - Kiedy plik 3GP jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik 3GP podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem 3GP
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik 3GP już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji QuickTime Player i otwarcia pliku 3GP.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik 3GP nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik 3GP.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi QUICKTIME PLAYER.

Rozszerzenia plików podobne do 3GP