Rozszerzenie pliku ASHX

ASHX

Co to jest plik ASHX?

Rozszerzenie pliku ASHX

Rozszerzenie pliku ASHX jest najczęściej używane przez program obsługi HTTP ASP.NET, który został stworzony przez Microsoft. Pliki zawierające rozszerzenie ASHX to strony internetowe przetwarzane przez program obsługi ASP.NET.

Gdy odwiedzający uzyskuje dostęp do tego typu strony internetowej, przewodnik odwołuje się do innej strony, która generuje określony kod. Kod jest następnie wysyłany do przeglądarki internetowej odwiedzającego. Pliki zawierające rozszerzenie pliku ASHX są bardzo podobne do plików ASPX.

Pliki ASHX są powszechnym sposobem implementacji modułu obsługi HTTP bez konieczności wstępnej kompilacji kodu modułu obsługi w plikach.

Jak otworzyć plik ASHX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie TextMate a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj TextMate

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania TextMate, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem ASHX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z ASHX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki ASHX

Krok 2. Powiąż TextMate z rozszerzeniem pliku ASHX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku ASHX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku ASHX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików ASHX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami ASHX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików ASHX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik ASHX jest zainfekowany - Kiedy plik ASHX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik ASHX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem ASHX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik ASHX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji TextMate i otwarcia pliku ASHX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik ASHX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik ASHX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi TEXTMATE.

Rozszerzenia plików podobne do ASHX