Rozszerzenie pliku AVI

AVI

Co to jest plik AVI?

Rozszerzenie pliku AVI

AVI to skrót od Audio Video Interleave. Format pliku AVI to format pliku kontenera, który został wprowadzony przez Microsoft w 1992 roku. Pliki kontenera to plik „powłoki”, który może zawierać różne pliki w pliku kontenera. Pliki kontenerów z rozszerzeniem AVI często zawierają dane audio i wideo.

Dane zawarte w plikach AVI mogą być kodowane w kodekach, co pozwala na mniejszą kompresję plików niż inne formaty plików wideo, takie jak formaty MPEG i MOV. Jednak pliki AVI mają limit 2 GB, ograniczając w pewnym stopniu ich użycie. Chociaż format pliku AVI ma prawie 20 lat, nadal jest jednym z najczęściej używanych formatów plików wideo, jaki istnieje obecnie.

Jak otworzyć plik AVI?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie QuickTime Player a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj QuickTime Player

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania QuickTime Player, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem AVI to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z AVI. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki AVI

Krok 2. Powiąż QuickTime Player z rozszerzeniem pliku AVI

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku AVI. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku AVI, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików AVI” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami AVI.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików AVI. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik AVI jest zainfekowany - Kiedy plik AVI jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik AVI podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem AVI
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik AVI już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji QuickTime Player i otwarcia pliku AVI.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik AVI nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik AVI.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi QUICKTIME PLAYER.

Rozszerzenia plików podobne do AVI