Rozszerzenie pliku RPM

RPM

Co to jest plik RPM?

Rozszerzenie pliku RPM

Pliki zawierające rozszerzenie pliku RPM są najczęściej kojarzone z systemem operacyjnym Linux. Format pliku RPM został pierwotnie stworzony dla Linuksa w wersji Red Hat, chociaż inne systemy operacyjne Linux również teraz używają formatu pliku RPM.

Plik RPM zawiera pakiety instalacyjne dla systemu operacyjnego Linux i służą do instalowania aplikacji na komputerach działających na platformie Linux.

Rozszerzenie pliku RPM jest także używane w modułach wtyczek RealMedia. Pliki te zawierają wtyczki, które pozwalają użytkownikowi dodawać więcej funkcji do odtwarzacza multimediów RealMedia, który jest programem umożliwiającym odtwarzanie multimediów audio i wideo na komputerze.

Jak otworzyć plik RPM?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie iArchiver a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj iArchiver

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania iArchiver, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem RPM to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z RPM. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki RPM

Krok 2. Powiąż iArchiver z rozszerzeniem pliku RPM

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku RPM. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku RPM, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików RPM” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami RPM.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików RPM. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik RPM jest zainfekowany - Kiedy plik RPM jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik RPM podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem RPM
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik RPM już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji iArchiver i otwarcia pliku RPM.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik RPM nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik RPM.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi IARCHIVER.

Rozszerzenia plików podobne do RPM