Rozszerzenie pliku TMP

TMP

Co to jest plik TMP?

Rozszerzenie pliku TMP

Pliki TMP to pliki tymczasowe, które są tworzone w celu tymczasowego przechowywania danych na komputerze podczas korzystania z określonej aplikacji. Pliki te są tworzone przez wiele programów komputerowych, zwykle gdy uruchomiony program nie jest w stanie przydzielić wystarczającej ilości pamięci dla zadania, nad którym pracuje.

Chociaż pliki tymczasowe mają być automatycznie usuwane po spełnieniu ich celu, nie zawsze dzieje się tak, jak powinno. Ponieważ pliki tymczasowe mogą zawierać krytyczne dane aplikacji, nie jest dobrym pomysłem ich usuwanie ręcznie, chyba że masz pewność, że informacje w pliku TMP nie są już potrzebne. Jeśli masz pewność, że informacje nie są już potrzebne, zazwyczaj można bezpiecznie usunąć niepotrzebny plik TMP.

Jak otworzyć plik TMP?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Microsoft Word a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Word

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Microsoft Word, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem TMP to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z TMP. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki TMP

Krok 2. Powiąż Microsoft Word z rozszerzeniem pliku TMP

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku TMP. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku TMP, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików TMP” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami TMP.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików TMP. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik TMP jest zainfekowany - Kiedy plik TMP jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik TMP podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem TMP
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik TMP już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Microsoft Word i otwarcia pliku TMP.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik TMP nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik TMP.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MICROSOFT WORD.

Rozszerzenia plików podobne do TMP