Rozszerzenie pliku TTF

TTF

Co to jest plik TTF?

Rozszerzenie pliku TTF

Pliki zawierające rozszerzenie pliku .ttf najczęściej kojarzone są z plikami czcionek. Format pliku TTF został stworzony przez Apple do użytku na komputerach Macintosh i Windows.

Pliki czcionek TTF używane przez komputery Mac i Windows można zmieniać rozmiar bez utraty jakości czcionek. Te czcionki twarzy są wyświetlane w taki sam sposób na ekranie komputera użytkownika, jak w przypadku drukowania słów na papierze.

Rozszerzenie pliku TTF jest także używane przez aplikację Optigraphics. Te pliki .ttf zawierają pliki obrazów, które są używane przez program.

Jak otworzyć plik TTF?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Apple Font Book a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Apple Font Book

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Apple Font Book, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem TTF to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z TTF. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki TTF

Krok 2. Powiąż Apple Font Book z rozszerzeniem pliku TTF

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku TTF. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku TTF, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików TTF” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami TTF.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików TTF. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik TTF jest zainfekowany - Kiedy plik TTF jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik TTF podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem TTF
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik TTF już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Apple Font Book i otwarcia pliku TTF.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik TTF nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik TTF.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi APPLE FONT BOOK.

Rozszerzenia plików podobne do TTF