Rozszerzenie pliku WEBLOC

WEBLOC

Co to jest plik WEBLOC?

Pliki zawierające rozszerzenie pliku WEBLOC to zwykle skróty do witryn systemu Mac OS X. Pliki te są zwykle tworzone przez przeglądarkę Safari firmy Apple.

Plik WEBLOC jest tworzony na komputerze użytkownika, gdy użytkownik przeciągnie ikonę witryny, która znajduje się obok pola adresu w przeglądarce Safari i przeciągnie go na pulpit komputera. Plik WEBLOC będzie następnie przechowywać adres konkretnej witryny, a użytkownik może uzyskać dostęp do witryny w dowolnym momencie, klikając ikonę na pulpicie.

Pliki WEBLOC są podobne do plików URL używanych przez system operacyjny Windows do zapisywania skrótów URL.

Jak otworzyć plik WEBLOC?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Safari a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Safari

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Safari, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem WEBLOC to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z WEBLOC. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki WEBLOC

Krok 2. Powiąż Safari z rozszerzeniem pliku WEBLOC

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku WEBLOC. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku WEBLOC, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików WEBLOC” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami WEBLOC.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików WEBLOC. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik WEBLOC jest zainfekowany - Kiedy plik WEBLOC jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik WEBLOC podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem WEBLOC
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik WEBLOC już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Safari i otwarcia pliku WEBLOC.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik WEBLOC nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik WEBLOC.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi SAFARI.

Rozszerzenia plików podobne do WEBLOC