Rozszerzenie pliku WEBP

WEBP

Co to jest plik WEBP?

Rozszerzenie pliku WEBP

Format pliku WEBP został opracowany przez Google, Inc. Jest to format pliku obrazu, którego celem jest zapewnienie użytkownikom około 34% mniejszych rozmiarów plików do przechowywania grafiki i obrazów cyfrowych. Google opracował format pliku WEBP, aby udostępnianie zdjęć i obrazów w Internecie było szybsze, wydajniejsze i łatwiejsze dla użytkowników.

Dane przechowywane w tych plikach WEBP mogą obejmować grafikę cyfrową, obrazy wektorowe, zdjęcia i szczegóły metadanych. Ten format pliku pozwala użytkownikom przechowywać cyfrowe obrazy i zdjęcia w formatach stratnych lub bezstratnych.

Te pliki WEBP można otwierać za pomocą programu Adobe Photoshop, który jest programem do tworzenia i edycji zdjęć. Google Chrome może być również używany do otwierania i przeglądania grafiki przechowywanej w tych plikach WEBP.

Jak otworzyć plik WEBP?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Google Chrome a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Google Chrome

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Google Chrome, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem WEBP to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z WEBP. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki WEBP

Krok 2. Powiąż Google Chrome z rozszerzeniem pliku WEBP

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku WEBP. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku WEBP, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików WEBP” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami WEBP.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików WEBP. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik WEBP jest zainfekowany - Kiedy plik WEBP jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik WEBP podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem WEBP
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik WEBP już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Google Chrome i otwarcia pliku WEBP.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik WEBP nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik WEBP.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi GOOGLE CHROME.

Rozszerzenia plików podobne do WEBP