Rozszerzenie pliku M3U

M3U

Co to jest plik M3U?

Rozszerzenie pliku M3U

M3U oznacza MP3 URL. Pliki zawierające rozszerzenie pliku M3U to pliki z list odtwarzania MP3, zwane również plikami list odtwarzania Winampa.

Format pliku M3U został początkowo stworzony dla aplikacji Winamp, ale różne odtwarzacze MP3 używają teraz formatu pliku M3U do zarządzania niestandardowymi listami odtwarzania użytkownika. Chociaż pliki M3U są zwykle używane do przechowywania list odtwarzania audio, niektóre pliki M3U mogą również zawierać odniesienia do plików wideo.

Plik M3U nie zawiera żadnego faktycznego nośnika w tym pliku. Te pliki zawierają tylko odniesienia do rzeczywistych plików multimedialnych, które zostały zapisane na liście odtwarzania użytkownika.

Jak otworzyć plik M3U?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie iTunes a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj iTunes

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania iTunes, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem M3U to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z M3U. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki M3U

Krok 2. Powiąż iTunes z rozszerzeniem pliku M3U

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku M3U. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku M3U, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików M3U” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami M3U.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików M3U. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik M3U jest zainfekowany - Kiedy plik M3U jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik M3U podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem M3U
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik M3U już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji iTunes i otwarcia pliku M3U.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik M3U nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik M3U.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ITUNES.

Rozszerzenia plików podobne do M3U