Rozszerzenie pliku WMA

WMA

Co to jest plik WMA?

Rozszerzenie pliku WMA

WMA to skrót od Windows Media Audio. Pliki zawierające rozszerzenie WMA to pliki audio używane głównie do muzyki. Format pliku WMA jest zastrzeżony dla firmy Microsoft. Pliki WMA są skompresowane, podobnie jak pliki MP3.

Pliki WMA są zwykle używane do odtwarzania muzyki i innych plików audio w Internecie lub na przenośnym urządzeniu audio. Jednak, w przeciwieństwie do plików MP3, plików WMA nie można używać na urządzeniach iPod i Iphone. Microsoft Zune jest jednym z przenośnych urządzeń audio, które mogą korzystać z zastrzeżonego formatu plików WMA do odtwarzania muzyki i innych nagrań audio, takich jak książki audio.

Jak otworzyć plik WMA?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Smart Converter a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Smart Converter

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Smart Converter, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem WMA to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z WMA. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki WMA

Krok 2. Powiąż Smart Converter z rozszerzeniem pliku WMA

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku WMA. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku WMA, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików WMA” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami WMA.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików WMA. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik WMA jest zainfekowany - Kiedy plik WMA jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik WMA podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem WMA
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik WMA już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Smart Converter i otwarcia pliku WMA.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik WMA nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik WMA.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi SMART CONVERTER.

Rozszerzenia plików podobne do WMA