Rozszerzenie pliku LUA

LUA

Co to jest plik LUA?

Rozszerzenie pliku LUA

Pliki zawierające rozszerzenie pliku LUA zawierają skrypty programowania Lua. Te skrypty są napisane w języku programowania Lua, możliwym do osadzenia i lekkim języku skryptowym.

Pliki LUA są przeznaczone do rozszerzenia na różne aplikacje komputerowe. Pliki LUA mogą być używane jako samodzielne pliki skryptowe (w których zwykle są przechowywane w formacie tekstowym) lub mogą zostać skompilowane w celu utworzenia programu wykonywalnego. Język programowania Lua został stworzony w 1993 r. Na Papieskim Uniwersytecie Katolickim.

Warcraft 2 jest jedną z wielu aplikacji komputerowych, które używają skryptów Lua w działaniu aplikacji.

Jak otworzyć plik LUA?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie GNU project C a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj GNU project C

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania GNU project C, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem LUA to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z LUA. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki LUA

Krok 2. Powiąż GNU project C z rozszerzeniem pliku LUA

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku LUA. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku LUA, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików LUA” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami LUA.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików LUA. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik LUA jest zainfekowany - Kiedy plik LUA jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik LUA podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem LUA
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik LUA już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji GNU project C i otwarcia pliku LUA.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik LUA nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik LUA.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi GNU PROJECT C.

Rozszerzenia plików podobne do LUA