Rozszerzenie pliku HTML

HTML

Co to jest plik HTML?

Rozszerzenie pliku HTML

HTML to skrót od Hyper Text Markup Language. Pliki zawierające rozszerzenie pliku HTML przechowują strony internetowe utworzone za pomocą Hyper Text Markup Language.

Pliki HTML są tworzone w celu wyświetlania w przeglądarce internetowej użytkownika, umożliwiając formatowanie tekstu, obrazów i innych treści witryny.

Sam kod HTML nie jest faktycznie widziany przez użytkownika. Zamiast tego powstała strona internetowa jest wyświetlana w przeglądarce internetowej użytkownika. Pliki HTML są zwykle zapisywane w formacie tekstowym, a odwiedzający stronę internetową może zobaczyć zawartość kodu HTML, wybierając opcje „Widok” i „Źródło strony” z paska narzędzi przeglądarki internetowej.

Jak otworzyć plik HTML?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Dreamweaver a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe Dreamweaver

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Dreamweaver, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem HTML to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z HTML. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki HTML

Krok 2. Powiąż Adobe Dreamweaver z rozszerzeniem pliku HTML

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku HTML. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku HTML, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików HTML” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami HTML.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików HTML. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik HTML jest zainfekowany - Kiedy plik HTML jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik HTML podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem HTML
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik HTML już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe Dreamweaver i otwarcia pliku HTML.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik HTML nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik HTML.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE DREAMWEAVER.

Rozszerzenia plików podobne do HTML