Rozszerzenie pliku CSS

CSS

Co to jest plik CSS?

Rozszerzenie pliku CSS

CSS jest akronimem kaskadowego arkusza stylów. Pliki zawierające rozszerzenie pliku CSS służą do formatowania zawartości powiązanej strony internetowej. Chociaż format pliku CSS jest najczęściej kojarzony ze stronami internetowymi napisanymi w językach programowania HTML i XHTML, format ten można również zastosować do dowolnego typu dokumentu XML.

Plik CSS zawiera właściwości, które określają sposób wyświetlania elementów HTML powiązanej strony internetowej, takie jak kolor, czcionka, rozmiar, odstępy między liniami, obramowania i inne elementy HTML.

Pliki CSS są podobne do plików szablonów, dzięki czemu użytkownicy mogą tworzyć wiele witryn o podobnym wyglądzie i działaniu, bez konieczności tworzenia każdej witryny od podstaw.

Jak otworzyć plik CSS?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Dreamweaver a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Adobe Dreamweaver

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Adobe Dreamweaver, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem CSS to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z CSS. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki CSS

Krok 2. Powiąż Adobe Dreamweaver z rozszerzeniem pliku CSS

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku CSS. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku CSS, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików CSS” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami CSS.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików CSS. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik CSS jest zainfekowany - Kiedy plik CSS jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik CSS podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem CSS
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik CSS już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Adobe Dreamweaver i otwarcia pliku CSS.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik CSS nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik CSS.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi ADOBE DREAMWEAVER.

Rozszerzenia plików podobne do CSS