Rozszerzenie pliku JSON

JSON

Co to jest plik JSON?

Rozszerzenie pliku JSON

JSON oznacza Java Script Object Notification. Pliki zawierające rozszerzenie pliku JSON są podobne do plików w formacie XML. Format pliku JSON służy do przesyłania danych strukturalnych przez różne połączenia sieciowe.

Rozszerzenie pliku JSON jest także używane przez przeglądarkę internetową Firefox, która jest dystrybuowana przez Mozillę. Pliki JSON Mozilli zawierają kopię zapasową zakładek utworzonych przez użytkownika korzystającego z przeglądarki internetowej Firefox. Jeśli użytkownik w jakiś sposób utraci informacje o zakładce, może odtworzyć dane zakładki, korzystając z informacji znajdujących się w plikach JSON.

Jak otworzyć plik JSON?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie TextEdit a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj TextEdit

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania TextEdit, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem JSON to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z JSON. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki JSON

Krok 2. Powiąż TextEdit z rozszerzeniem pliku JSON

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku JSON. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku JSON, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików JSON” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami JSON.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików JSON. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik JSON jest zainfekowany - Kiedy plik JSON jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik JSON podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem JSON
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik JSON już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji TextEdit i otwarcia pliku JSON.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik JSON nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik JSON.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi TEXTEDIT.

Rozszerzenia plików podobne do JSON