Rozszerzenie pliku SQL

SQL

Co to jest plik SQL?

Rozszerzenie pliku SQL

SQL to skrót od Structured Query Language. Język SQL jest językiem deklaratywnym komputera bazy danych. Język został zaprojektowany do zarządzania danymi w systemach zarządzania relacyjnymi bazami danych i stał się jednym z najczęściej używanych języków baz danych.

Pliki zawierające rozszerzenie SQL przechowują pliki związane z bazą danych, które zostały zapisane w języku SQL. Plik SQL zawiera kod służący do modyfikowania zawartości powiązanej bazy danych, na przykład instrukcje potrzebne do utworzenia lub modyfikacji struktury bazy danych.

Pliki SQL mogą również zawierać aktualizacje, usunięcia bazy danych i inne informacje na temat operacji bazy danych SQL.

Jak otworzyć plik SQL?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie MySQL a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj MySQL

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania MySQL, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem SQL to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z SQL. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki SQL

Krok 2. Powiąż MySQL z rozszerzeniem pliku SQL

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku SQL. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku SQL, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików SQL” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami SQL.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików SQL. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik SQL jest zainfekowany - Kiedy plik SQL jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik SQL podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem SQL
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik SQL już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji MySQL i otwarcia pliku SQL.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik SQL nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik SQL.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MYSQL.

Rozszerzenia plików podobne do SQL