Rozszerzenie pliku WEBM

WEBM

Co to jest plik WEBM?

Rozszerzenie pliku WEBM

Format pliku WEBM został stworzony przez Google do przechowywania treści wideo i wdrożenia standardów kompresji w celu optymalnego przesyłania strumieniowego wideo w Internecie. Nieodpłatne technologie kompresji wideo VP8 i VP9 są zintegrowane z cyfrowymi strumieniami wideo zawartymi w tym otwartym formacie plików mediów internetowych.

Z drugiej strony, technologie kompresji dźwięku open source Vorbis i Opus są implementowane do cyfrowych strumieni audio zawartych w tych plikach WEBM. Ścieżki tekstowe WebVTT są również przechowywane w pliku WEBM. Struktura plików w formacie WEBM oparta jest na Matrosce, szeroko stosowanym kontenerze multimediów cyfrowych.

Do otwarcia tych plików WEBM potrzebna jest obsługiwana przeglądarka internetowa lub odtwarzacz multimedialny. Przeglądarki takie jak Google Chrome 6 i nowsze, Firefox 4 i nowsze, IE 9 z WebM MFC (Media Foundation Components) i inne z obsługą HTML5 mogą być używane do odtwarzania tych plików WEBM.

Nowsze wersje Media Player Classic, VLC, Winamp, jetAudio Basic, Perian, XBMC i Moovida Core mogą zostać użyte do otwarcia tych plików WEBM w celu wyświetlenia ich zawartości. Po zainstalowaniu WebM MFC dla Internet Explorera 9, Windows Media Player może być również używany do odtwarzania tych plików WEBM.

Jak otworzyć plik WEBM?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie VLC media player a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj VLC media player

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania VLC media player, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem WEBM to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z WEBM. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki WEBM

Krok 2. Powiąż VLC media player z rozszerzeniem pliku WEBM

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku WEBM. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku WEBM, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików WEBM” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami WEBM.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików WEBM. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik WEBM jest zainfekowany - Kiedy plik WEBM jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik WEBM podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem WEBM
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik WEBM już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji VLC media player i otwarcia pliku WEBM.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik WEBM nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik WEBM.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi VLC MEDIA PLAYER.

Rozszerzenia plików podobne do WEBM