Rozszerzenie pliku ASP

ASP

Co to jest plik ASP?

Rozszerzenie pliku ASP

ASP oznacza Active Server Page. Pliki zawierające rozszerzenie ASP zawierają skrypty używane do generowania stron HTML. Innymi słowy, gdy przeglądarka internetowa zażąda strony ASP, serwer sieciowy wygeneruje zawartość do wyświetlenia w przeglądarce w locie. Strona jest nie tylko pobierana z serwera, ale budowana przez serwer dla tego konkretnego użytkownika. Pliki ASP są powszechnie używane przez witryny hostowane na serwerach Microsoft IIS.

Odwiedzając stronę internetową o adresie URL kończącym się na ASP, wiesz, że jesteś w witrynie internetowej generowanej przez serwer Microsoft przy użyciu skryptów ActiveX. Pliki ASP używane do tworzenia strony pozwalają witrynom pozostać dynamiczne bez konieczności ponownego kodowania lub ciągłych aktualizacji witryny.

Jak otworzyć plik ASP?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Web browser a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Web browser

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Web browser, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem ASP to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z ASP. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki ASP

Krok 2. Powiąż Web browser z rozszerzeniem pliku ASP

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku ASP. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku ASP, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików ASP” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami ASP.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików ASP. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik ASP jest zainfekowany - Kiedy plik ASP jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik ASP podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem ASP
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik ASP już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Web browser i otwarcia pliku ASP.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik ASP nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik ASP.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi WEB BROWSER.

Rozszerzenia plików podobne do ASP