Rozszerzenie pliku ASPX

ASPX

Co to jest plik ASPX?

Rozszerzenie pliku ASPX

ASPX oznacza plik Active Server Page Extended. Pliki te są często używane do formularzy internetowych w Internecie. Możesz dowiedzieć się, kiedy przeglądarka osiągnęła jeden z tych plików dzięki rozszerzeniu ASPX, które pojawi się na końcu adresu URL w pasku adresu. Na przykład, jeśli chcesz dotrzeć do strony http://www.Abc.Com/formASPX, będziesz wiedział, że jesteś na aktywnej stronie serwera.

Opracowane przez Microsoft strony internetowe generowane przez serwer mogą często zawierać kod C # lub VBScript. Pliki są zwykle tworzone za pomocą Microsoft Visual Web Developer i są przeznaczone do użytku w ramach Microsoft ASP.Net.

Jak otworzyć plik ASPX?

Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę pliku system powinien otworzyć go w domyślnej aplikacji, która go obsługuje. Jeżeli tak się nie dzieje należy pobrać i zainstalować oprogramowanie Microsoft Visual Studio a następnie ręcznie skojarzyć z nią plik.

Krok 1. Pobierz i zainstaluj Microsoft Visual Studio

Jeżeli w systemie nie ma oprogramowania Microsoft Visual Studio, lub podobnego, wpierającego pliki z rozszerzeniem ASPX to należy go najpierw pobrać i zainstalować. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które współpracują z ASPX. Po przejściu na podstronę programu znajdziesz link do strony internetowej producenta, gdzie w bezpieczny sposób będziesz mógł pobrać instalator aplikacji.

Programy, które otwierają pliki ASPX

Krok 2. Powiąż Microsoft Visual Studio z rozszerzeniem pliku ASPX

Jeżeli użytkownik posiada już zainstalowaną jedną z aplikacji to kolejnym krokiem będzie powiązanie z rozszerzeniem pliku ASPX. Można to zrobić na dwa sposoby – jednym z nich jest ręczna edycja rejestru systemu Windows i kluczy HKEY_CLASSES_ROOT. Drugi sposób jest prostszy i zdecydowanie zalecany mniej zaawansowanym użytkownikom.

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznanym pliku ASPX, który chcesz otworzyć
 • Wybierz z menu „Otwórz za pomocą”
 • Kliknij przycisk „Wybierz inną aplikację”
 • Kliknij „Więcej aplikacji”
 • Kliknij „Znajdź więcej aplikacji na tym PC” i wskaż lokalizację instalacji odpowiedniego programu
 • Na koniec należy zaznaczyć opcję „Zawsze używaj wybranego programu do otwierania plików ASPX” i zatwierdzić całą operację.

Pamiętaj! Ręczna edycja rejestru systemu zalecana jest tylko zaawansowanym użytkownikom, a zmiany w nim dokonane bez odpowiedniej wiedzy mogą skutkować uszkodzeniem systemu i koniecznością jego reinstalacji.

Krok 3. Sprawdź inne możliwe problemy związane z plikami ASPX.

Czasami zdarza się tak, że pomimo posiadania odpowiedniej aplikacji i poprawnej konfiguracji, nadal występują problemy z otwieraniem plików ASPX. Należy wtedy zweryfikować, co jest ich przyczyną.

 • Sprawdź, czy plik ASPX jest zainfekowany - Kiedy plik ASPX jest zainfekowany wirusem, prawdopodobnie nie będzie mógł zostać poprawnie otwarty. W tym przypadku należy przeskanować plik ASPX podjąć działania zalecane przez program antywirusowy zainstalowany w systemie. Najczęściej jest to wyleczenie bądź usunięcie zainfekowanego pliku.
 • Sprawdź, czy jako użytkownik systemu operacyjnego masz odpowiednie uprawnienia do pracy z plikiem ASPX
 • Sprawdź, czy ikona nie jest elementem właściwego pliku a jedynie skrótem do lokalizacji, w której plik ASPX już nie istnieje.
 • Sprawdź, czy system ma odpowiednie zasoby potrzebne do uruchomienia aplikacji Microsoft Visual Studio i otwarcia pliku ASPX.
 • Sprawdź, czy plik jest kompletny - Czasem zdarza się, że plik ASPX nie został skopiowany w całości z zewnętrznej pamięci Flash, albo też ściągnięty z internetu. W momencie gdy plik jest niekompletny, nie ma możliwości aby poprawnie go otworzyć. W takim przypadku należy ponownie ściągnąć lub skopiować plik ASPX.

Krok 4. Skontaktuj się z ekspertem IT

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, pozostaje kontakt ze specjalistą IT bądź developerami programów do obsługi MICROSOFT VISUAL STUDIO.

Rozszerzenia plików podobne do ASPX